قالَ هذا فِراقُ بَیْنِی وَ بَیْنِکَ سَأُنَبِّئُکَ بِتَأْوِیلِ ما لَمْ تَسْتَطِعْ عَلَیْهِ صَبْراً 78»کهف

(خضر) گفت: این (بار) جدایى میان من و توست، بزودى تو را از تأویل و راز آنچه نتوانستى بر آن صبر کنى آگاه خواهم ساخت.

از موسى پرسیدند: سخت‌ترین لحظاتى که بر تو گذشت، کدام لحظه بود؟ گفت: با آنکه از فرعونیان تهمت‌ها شنیدم و از بنى‌اسرائیل بهانه‌جویى‌ها دیدم، ولى دشوارترین زمان، آن لحظه‌ ای بود که خضر گفت: هذا فِراقُ بَیْنِی وَ بَیْنِکَ». 

بگذار تا بگریم، چون ابر در بهاران‌

کز سنگ ناله خیزد، روز وداع یاران‌

یادتون میاد کتاب فارسی دوره ابتدایی درس لاک پشت و لک لک ها رو .

از لاک پشت خواستند که اگه میخواد با اونا از برکه مهاجرت کنه, تو آسمون نباید دهان باز کند.

گفت: دهان باز کردن که چیز مهمى نیست،خب باز نمی‏کنم, به همین راحتی !!!!

گفتند: نه، تو نمی‏دانى، دهان باز کردن خیلى مهم است، چون گاهى مساوى با نابودى است.

گاهى مساوى با بى‏ دینى، پدید آمدن عمل ناشایست، آدم‏کشى و طلاق است، همه این آتش ‏ها از گور این زبان بلند مى‏شود.

لاک پشت در آسمان, زمانی که چیزی نمونده بود که به مقصد برسه, فک کرد اگه جواب حرف مردم رو نده میگن لال ه.

دهان گشودن همان و چشم بروی جهان فرو بستن همان . 

لک لک‏ ها نیز چوب را انداختند و راه خود را ادامه دادند و گفتند:لعنت بر دهانى که بى ‏موقع باز شود»

تا حالا شده یه حرفی بزنی که حسابی به ضررت باشه , واقعا اینجور وقتا دیگه نمیتونی تقصیر رو بندازی گردن یکی دیگه .

هر وقت تو کلاس از بچه ها داستان خضر و موسی رو تو سوره کهف میپرسم یاد درس لک لک ها و لاک پشت تو کتاب فارسی دوره ابتدایی میفتم.

اون موقع ها شاید درک درستی از این درس نداشتم ولی حالا با ماجرای موسی و خضر قشنگ این داستان برام تفهیم میشه, خضر هم از موسی قول گرفت که دهان فرو بندد , و گرنه به مقصود و مقصد نخواهد رسید, و موسی براحتی قول داد و اصلا فکرش هم نمیکردکه ., ولی امان از عجله و کم صبری که بعضی وقتا  آفت آسایش آدم میشه .

امتحانات دانشگاه شروع شد و بسلامتی و بدون خطر و حادثه در علوم تحقیقات به پایان رسید , معمولا من امتحان کتبی رو تستی میگیرم چون از تصحیح کردن برگ ها با نوشته های متفاوت اونم با تعداد بالا بیزارم , حالا طبق این رویه چند سال هست که اینطوری امتحان می گیرم .

چند روز به امتحان یکی از دانشجو ها پیام داد استاد بچه ها میپرسن امتحان تستی هست یا تشریحی ؟ 

منم بدون اینکه به عواقب کار  فکر کنم جواب دادم تشریحی!!!!!

چشمتون روز بد نبینه , با این جواب بی تامل , من ماندم و 60 برگه تشریحی !!!

اونجا بود که گفتم : لعنت بر دهانی که بی موقع باز شود.

خدایا , من که اونقدر معرفت ندارم که بدونم کجا مصلحت هست حرف بزنم کجا مصلحت نیست , از تو میخواهم کمی بیشتر هوای منو داشته باشی 

بابت همه جاهایی که به موقع حرف زدم به لطف تو  ممنون

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها