یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا قِیلَ لَکُمْ تَفَسَّحُوا فِی الْمَجَالِسِ فَافْسَحُوا یَفْسَحِ اللَّهُ لَکُمْ وَإِذَا قِیلَ انشُزُوا فَانشُزُوا یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ ۱۱ مجادله

ای کسانی که ایمان آورده ‏اید هنگامی که به شما گفته شود مجلس ‍ را وسعت بخشید (و به تازه واردها جا دهید) وسعت بخشید، خداوند (بهشت را) برای شما وسعت می‏بخشد، و هنگامی که گفته شود برخیزید برخیزید، اگر چنین کنید خداوند آنها را که ایمان آورده ‏اند و کسانی را که از علم بهره دارند درجات عظیمی می‏بخشد. 

تو کلاس از دانشجوها پرسیدم اگه یه نفر تو مترو یا تو یه مجلسی بهتون بگه برو کنار جا باز کن من بشینم چه عکس العملی نشون میدید هر کی یه چیزی گفت یکی گفت خب اگه پیر یا مریض باشه بهش جا میدم یکی گفت حق نداره به من بگه برو کنار من بشینم و خلاصه هر کس یه چیزی گفت ولی هیچ کدوم این کارو نمیخواستن با رضایت انجام بدن 

دوباره سوال کردم بچه ها اگه یه نفر بالای سرتون وایسه با حالت امری بگه بلند شو از جات من میخوام بشینم حالا چکار میکنید که دیدم صدای همه در اومد گفتن چه شخص پررویی حق نداره به ما دستور بده که بلند شو من بشینم 

گفتم خب حالا قرآن هاتون رو باز کنید سوره مجادله آیه 11 رو ترجمه کنید یکی با صدای بلند بخونه 

بعد از شنیدن ترجمه گفتم بچه ها تا حالا به این آیه دقت کرده بودید همه با هم گفتن نه 

واقعا چه جالبه 

بله این آیه این دو کار رو خواهشی نگفته بلکه امری هست و اصلا هم نگفته که شخص در خواست کننده پیر یا ضعیف باشه میتونه هر کسی باشه 

خب حالا بریم سر قسمت آخر آیه که قشنگ ترین قسمتش هست 

خدا برا کار به این راحتی ببینید چه پاداش بزرگی در نظر گرفته البته تو پرانتز بگم پاداش برا دو گروه اهل علم و مومنان معمولی تفاوت داره پرانتز بسته 

برای مومنان ترفیع و برای اهل علم درجات 

خدایا چقدر قشنگه این آیه 

حالا به بچه ها گفتم آیا حاضرید بدون اینکه کسی بهتون بگه خودتون برا تازه وارد ها یا ضعیف ترها جا باز کنید یا حتی از جای خودتون بلند شید 

همه با رضایت و لبخند گفتن بله

یکی از بچه ها گفت من از این به بعد نیت میکنم و برای دیگران خودم زودتر از جام بلند شم 

یکی دیگه از بچه ها گفت حالا اگه بهمون گفتن یه کم برو اون ور تر من بشینم اگه جا نبود چی بگم ؟   

گفتم برا رسیدن به پاداش این کار در جا حرکت کن ولی نگو جا نیست اینطوری عالیه 

گفتم یه خاطره از این آیه دارم الان براتون تعریف میکنم 

مراسم عقد پسر یکی از اقوام بود ,   قرار بود عقد توی خونه عروس برگزار شه. مهمون­ ها تقریبا زیاد بودند ولی آپارتمان مادر عروس خیلی بزرگ نبود ولی چاره ­ای نبود. میز و صندلی اجاره کرده بودند و چیده بودند وقتی که وارد شدیم خیلی جا خوردیم. گفتم فک نکنم که همه اینجا جا بشن بقیه هم ترسی به جونشون افتاد که اگر جا نباشه چکار کنیم که من یه دفعه به فکر آیه 11 مجادله افتادم یادمه وقتی که حفظ می­کردم می ­گفتند هر جایی که جا کم باشه این آیه رو بخونید مشکل حل میشه و کسی بی جا نمی­مونه. بعد شروع کردیم به خوندن این آیه .مادر داماد و مادر عروس تا که چشمشون به من می افتاد می­ پرسیدند داری می­خونی؟ منم می گفتم آره خیالتون راحت باشه خلاصه خدا رو شکر اون شب به صورت معجزه وار جا برای همه بود و هیچ مشکلی به برکت قران پیش نیومد

خدایا توفیق فهم آیات و عمل به آن را به ما عنایت کن ان شاالله

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها